طرح های فرش تبریز

طرح های فرش تبریز انواع مختلفی دارد و همین امر در کنار کیفیت رنگ و پشم، باعث شهرت جهانی فرش تبریز شده است. شهر جهانی فرش، عنوانی ست که شورای جهانی صنایع دستی به شهر تبریز داده است. این شهر قدمت زیادی در بافت فرش های دستباف دارد. فرشبافی در تبریز به قبل از دوران صفویه باز می گردد و یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز بافت فرش های دستباف در دنیا به شمار می آمد. اوایل فرش ها در قالب طرح های روستایی با رج شمارهای ۲۴ بافته می شد؛ که به مرور زمان با رشد و ترقی فرش و قالیبافی تا ۱۱۰ رج افزاش پیدا کرد و همچنین به هنر درباری تبدیل شد.
مواد اولیه بکارگرفته شده در فرش تبریز معمولا از جنس پشم یا ابریشم بودند که فرش های بسیار با کیفیت و اعلا روانه بازار می کردند. نقش های متنوعی از فرش اصیل ایرانی در جای جای تبریز بافته می شود. دسته های اصلی به هندسی، گل و بته، ماهی و … تقسیم می شوند.
یکی ازعلت هایی که باعث تشابه در طرح های فرش تبریز با دیگر شهرهای بافنده فرش شده، ارتباطات قوی اقتصادی با آن هاست. طرفداران و خریداران فرش کهنه تبریز زیاد هستند؛ و علت آن استفاده از رنگ های مرغوب به کار رفته در فرش دستباف تبریز است که با گذشت زمان و پا خوردن بیشتر، ملایم تر و زیباتر می شوند و بهتر جلوه می کنند.

طرح سالاری

این طرح توسط استاد سالاری طراحی شده است. در گذشته طرح سالاری فقط برای فرش های ۵۰ رج به بالا تولید می شد اما هم اکنون برای فرش هایی با رج ۴۰ نیز تولید می شود که می توان آن را یکی از تغییرات مثبت به شمار آورد؛ چرا که اکنون می توان این طرح را با قیمتی پایین تر و مناسب تر تهیه نمود.

طرح سالاری

طرح هریس

از دیگر طرح های فرش تبریز، طرح هریس است. این طرح از جمله طرح های اصیل و قدیمی فرش تبریز است؛ که توسط مردم منطقه ی هریس آذربایجان شرقی بافته می شود. نقشه ی این فرش از خطوط منظم و هندسی ساخته شده که برگرفته از فرهنگ مردم این منطقه می باشد.
کوهستانی بودن منطقه باعث شده که مردم فرشی ببافند با پشم فراوان و ضخامت زیاد تا محیط خانه را گرم نگه دارد. امروزه این فرش در شهر با پشم مرینوس و رج ۵۰ بافته می شود. ضخامت فرش نیز کاهش یافته و همچون دیگر فرش های تبریز کم ارتفاع با پرز بسیار کوتاه است. زمینه ی فرش های هریس را سه رنگ مسی، کرم و مشکی تشکیل می دهند.

طرح هریس

طرح ماهی

فرش طرح ماهی تبریز چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر زیبایی از بهترین فرش های تبریز محسوب می شود. رنگ های تیره ی این فرش با ترکیب نور زرد و سفید می تواند انتخابی بسیار مناسب برای سالن پذیرایی شما باشد.

طرح ماهی

طرح علیا

فرش تبریز طرح علیا از جمله فرش های اصیل و محبوب شهر تبریز به شمار می آید. این طرح با رنگ بندی بسیار چشم نواز و نقشه هایی شیک می تواند انتخابی مناسب برای خانواده ایرانی و نیز در تهیه جهیزیه برای نو عروس ها باشد. علاوه بر بازار داخلی، طرح علیا در بازارهای اروپایی نیز طرفداران زیادی دارد.

طرح علیا

طرح نامی

طرح نامی از دیگر انواع طرح های فرش تبریز است که به آن در اصطلاح طرح زیرخاکی نیز گفته می شود. در سرتاسر این فرش از نقش های ظرف و جام استفاده شده که این ویژگی، طرح نامی را جزو طرح های خاص قرار داده است.
تقارن در زمینه فرش از جمله خصوصیات آن است. رنگبندی و نقوش به کار رفته در این فرش بسیار متنوع بوده و جلوه ای بسیار زیبا به آن بخشیده است. از این طرح می توانید در ورودی منزل یا محل کار خود استفاده کنید.
این سبک دارای رنگ‌های ویژه، به خصوص رنگ بژ، زیتونی و سدری است که حالت زیر خاکی را به نقش می‌ دهد. عناصر تشکیل دهنده این طرح، آثار و ابنیه باستانی و نقش شاهان و شخصیت‌های ادبی و شعرای گذشته ایران است.

طرح نامی

طرح گنبد

طرح گنبد از جمله طرح های فرش دستبافت تبریز به شمار می آید که رنگ های آبی و لاکی از رنگ های غالب به کار رفته در این فرش می باشد. در چله ی این فرش از الیاف ابریشم استفاده شده است که هم استحکام فرش را چند برابر کرده و هم با بالا بردن رج شمار تا ۵۰ رج، باعث شده تا جزئیات نقش بیشتر شود در نتیجه تراکم بافت فرش نیز افزایش یابد. ترکیب گل و نوار در حاشیه ی این طرح بسیار چشم نواز و خیره کننده است.

طرح گنبد

طرح گلستان

از جمله ی طرح های زیبا و پرطرفدار تبریز، طرح گلستان آن است. در این فرش از نقش های متعدد استفاده می شود؛ که با هنرمندی هر چه تمام تر و در نهایت ظرافت توسط دستان هنرمند بافندگان تبریزی بافته می شود.

طرح گلستان

طرح خطیبی

از زیباترین و اصیل ترین طرح های فرش دستبافت تبریز، طرح خطیبی است. رنگ بندی هنرمندانه ی این طرح بسیار زیبا بوده به گونه ای که نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در طرح خطیبی از المان های متنوع استفاده می شود که به زیبایی آن می افزاید. معمولا برای بافت نوع مرغوب این طرح از پشم مرینوس و ابریشم استفاده می شود که وجود ابریشم لطافت کار را چند برابر می کند.

طرح خطیبی

طرح گل ابریشم

یکی دیگر از طرح هایی که بافندگان تبریزی در آن تبهر دارند، فرش گل ابریشم می باشد. این فرش علاوه بر زیبایی باید با ظرافت بافته شود.

طرح گل ابریشم
شرکت نسل برتر خاورمیانه

شرکت نسل برتر خاورمیانه به منظور ترویج هنر ایرانی و اسلامی قابلیت عرضه تمام محصولات را در تمامی ابعاد و رنگ ها در بسته بندی های شکیل و صادراتی تحت برند میلیو گروپ دارد.
به امید آن روز که هنر ایرانی و اسلامی تحت پرچم کشور عزیزمان ایران در تمام جهان عرضه شود که با ارزآوری مناسب کمک به چرخه اقتصاد خارجی کشور شود.